-
Продължителен стрес
-
Неправилното хранене
-
Наднормено тегло или затлъстяване
-
Медицински състояния, като Диабет и Поликистозен овариален синдром (PCOS)
-
Прием на силни лекарства и медикаменти
-
Менопауза и други хормонални промени
Основни хормони и техните функции
Тироидни хормони - трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4), се произвеждат от щитовидната жлеза. Тяхната основна функция е регулирането на метаболизма.
Симптоми на хормонален дисбаланс
1. Резки промени в настроенията
Нарушените нива на естроген и прогестерон могат да доведат до различни емоционални състояния като депресия, свръхчувствителност, раздразнителност, тревожност и т.н.
2. Постоянно главоболие
3. Усещане за умора и слабост
Хормоните играят ключова роля в регулирането на енергията в тялото. Усещането за слабост и умора може да се дължи на нарушение във функцията на тироидните хормони.
4. Слаби кости
5. Внезапно изпотяване
-
проблеми с щитовидната жлеза, напр. хипертиреоидизъм (прекомерно активна щитовидна жлеза);
-
менопауза и перeменопауза;
-
бременност.
6. Проблеми със съня
7. Резки промени в теглото
- Хипотиреоидизъм;
- Инсулинова резистентност;
- Хроничен стрес;
- Дисбаланс в лептин и грелин;
-
Хипертиреоидизъм;
-
Недостатъчно производство на инсулин;
-
Хроничен стрес;
-
Заболявания на надбъбречните жлези;
8. Проблеми с храносмилането
Когато хормоналният баланс е нарушен, може да се появят различни храносмилателни проблеми. Най-често срещаните признаци на този симптом са:
- Синдром на раздразненото черво, особено при жените, може да включва коремна болка, подуване, газове и промени в честотата на изхожданията;
- Диария;
- Запек.
9. Промени в състоянието на кожата
Хормоналните колебания често причиняват акне, екзема, сухота, розацея, и косопад, тъй като андрогенните и тироидните хормони могат да повлияят на производството на себум, дебелината на кожата, чувствителността и дори способността й да се възстановява.
10. Ниско либидо
11. Вагинална сухота
Вагиналната сухота е често срещан симптом на хормоналния дисбаланс, особено при жените в менопауза. Естрогенът играе ключова роля в поддържането на влагалищната лигавица здрава и добре смазана. С намаляването на нивата му, намалява и производството на влагалищна течност.
12. Промени в менструацията
Признак на хормонален дисбаланс са промените в менструацията, например обилност на менструалния цикъл, болезненост, нередовен цикъл или дори липса на такъв.
13. Репродуктивни проблеми
Способността на жената да зачене се влияе от прецизната координация на различни хормони. Нарушените нива на хормони като FSH и LH, естроген, прогестерон и ХCG могат да възпрепятстват забременяването.
Важни изследвания за хормонален дисбаланс:
Балансът на хормоните е от съществено значение за поддържането на нормалното функциониране на организма. Идентифицирането на отклонения в нормалните им нива изисква набор от различни специализирани хормонални изследвания и прегледи.
При наличие на някои от изброените симптоми или комбинация от такива лекарите назначават тестове в зависимост от признаците и оплакванията на всеки пациент. Най-важните за диагностициране на хормонален дисбаланс изследвания са:
- Щитовидни хормони (Т3 и Т4) - при хипертиреоидизъм (повишена функция на щитовидната жлеза) или хипотиреоидизъм (намалена функция).
- Кортизол - при съмнения за болест на Адисон, синдром на Кушинг или други нарушения на надбъбречните жлези.
- Пролактин - при безплодие, нарушения на менструалния цикъл и галакторея (производство на мляко извън периода на кърмене).
- Полови хормони (естроген, прогестерон, тестостерон) - при проблеми с фертилитета, менструални нарушения, андрогенна алопеция (косопад) и други.
- Инсулин и глюкоза - при диабет и нарушения на метаболизма на глюкозата.
Затова екипът ни създаде набор от специализирани пакети, които обединяват всички основни изследвания, улесняват нашите пациенти и ги насърчават към по-честото тестване.
- Пакет „Фемина стандарт“: LH, Prolactin, FSH и
- Пакет „Фемина плюс“: LH, Prolactin, FSH, Estradiol, Testosterone и Progesterone.
- Пакет „Пубертет“: TSH, FT4, Prolactin, LH, FSH