Понеделник - Петък: 7:30 - 17:30

Тест за инфекциозна моноклеоза

Тест за инфекциозна моноклеоза

Много често хората са носители на различни болести и вируси, без да го осъзнават. Инфекциозна моноклеоза е заболяване, което се разпространява именно защото болните не се изследват и не са информирани за сериозността на инфекцията

Инфекциозна моноклеоза

Инфекциозна моноклеоза, или още познато като „болест на целувката“ е инфекциозно състояния в следствие на вируса на Епщайн-Барр (EBV). Заболяването се характеризира с висока телесна температура, силни болки в гърлото, изтощение и увеличение на лимфните възли по цялото тяло.

Инфекциозна моноклеоза се среща най-често в периода между 15 и 24-годишнба възраст, основно в късна детска възраст, юношеството и при младите възрастни.

Заболяването протича под различни форми – лека, среда и тежка. Специфично за вируса е, че той преминава доста по-леко при децата, които често дори не проявяват симптоми, отколкото при възрастните, при които те са по-тежки и осезаеми.

Вирус на Епщайн-Барр (EBV)

Вирусът на Епщайн-Барр (EBV) е ДНК вирус от групата на херпесните. Има широко разпространение по целия свят, което се дължи на това, че заболяването остава в латентно състояние и може да не проявява симптоми години наред.

Разпространява се при тесни контакти между хората. Предава се при контакт със слюнката на заразен човек, т.е. чрез целувка, споделяне на прибори, чаши и т.н.

Вирусът на Епщайн-Барр (EBV) е толкова разпространен сред хората, защото заразените често не знаят този факт и неволно предават болестта на други.

Симптоми на инфекциозна моноклеоза

Симптомите на Инфекциозна моноклеоза са разнообразни. По-често срещани са сред младите възрастни, „докоснали“ се до болестта.

Основният е умората, която върви ръка за ръка с болките в мускулите. Изтощението се усеща най-сериозно при възрастните, които могат да страдат месеци.

Другият основен симптом е високата температура – около 39 градуса. Сериозна индикация за заболяването са болките в гърлото, ангината и увеличените лимфни възли. Характерно за Инфекциозна моноклеоза са налепите в гърлото, които могат да  предизвикат затруднено дишане и носово говорене.

Лимфните възли по цялото тяло се увеличават, но най-отчетливо тези в областта на шията и под челюстта. Признаци на Инфекциозна моноклеоза също са гаденето, повръщането и липсата на апетит. Други опасни симптоми са увеличаването на размерите на далака и черния дроб.

Лечение на инфекциозна моноклеоза

Инфекциозна моноклеоза е с продължителност около 4 седмици. Инкубационният период може да бъде до 50 дни.

Лечението на вируса е бавно и продължително. Препоръчва се пълна почивка, особено е периода на първите две седмици. Задължително е избягването на излишното натоварване и спорта, за да се премахне шанса от разкъсване на далака и други усложнения.

Специалистите съветват треската и повишената температура да се третират навременно с правилните медикаменти.

Оздравяването настъпва, макар и по-бавно. След като болестта е преминава, пациентът трябва да се върне към ежедневната си рутина бавно и спокойно.

Лекарите съветват при съмнения и поява на първи симптоми, болният да потърси ужната помощ от специалист.

Изследвания за инфекциозна моноклеоза

Инфекциозна моноклеоза е сериозно инфекциозно заболяване, което крие редица рискове за здравето на пациентите, тъй като може да остане неоткрито дълги години. 

За да се избегнат усложненията и бъдещите проблеми, Медико-Диагностична Лаборатория ПРО-ЛАБ насърчава пациентите да се изследват дори при леки симптоми. Навременното провеждане на Тест за Инфекциозна моноклеоза може да спомогне за ранното диагностициране на заболяването и ефективното му лечение.

Освен тестът, пациентите могат да добавят и други изследвания като Директен и Индиректен Билирубин, СУЕ, Пълна кръвна картина и други.

Цената на Тестът за Инфекциозна моноклеоза в Лаборатория ПРО-ЛАБ е 6.00 лв.

Важно! Статията е информативна и не трябва да служи да си поставяте сами диагноза. Винаги се консултирайте с лекар професионалист.